Jak skompletować strój bramkarski?

Każda osoba posiadająca choć minimalną wiedzę o piłce nożnej wie, że zawodnicy, oprócz talentu i umiejętności, potrzebują także wyposażenia w odpowiedni strój sportowy. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest ten należący do bramkarza. Dobrej jakości komplet musi znajdować się w szafie nawet początkujących bramkarzy, by mieli oni szansę na komfortową i bezpieczną grę. Jest to szczególnie ważne w przypadku wyboru stroju dla najmłodszych miłośników piłki nożnej. W jaki sposób prawidłowo go skompletować i na jakie rzeczy zwrócić szczególną uwagę?

Buty dla bramkarza

Mówi się, że buty są przedłużeniem stopy piłkarza. Właściwie dobrane obuwie pozwala zawodnikowi lepiej czuć stopę i posiąść lepszą kontrolę nad piłką. W tym przypadku należy uwzględnić przede wszystkim powierzchnię, na której odbywa się gra. Na hali najlepiej sprawdzą się buty halówki, na trawie korki, natomiast na trawie sztucznej – lanki.

Ochraniacze i getry 

Na strój bramkarski powinny składać się także elementy zabezpieczające łydki, a szczególnie piszczele. Taką ochronę zapewniają ochraniacze i podtrzymujące je getry.

Rękawice bramkarskie

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że bramkarz nie mógłby prawidłowo wykonywać swoich obowiązków bez rękawic. Najlepszym wyborem zdaje się być model skórzany, który zapobiegnie poceniu się dłoni w ciepłe dni. Ponadto konieczne jest dobranie prawidłowego rozmiaru rękawic, by nie krępowały one ruchów ani nie spadały. Warto mieć na uwadze, że można wyróżnić dwa typy tych elementów – rekreacyjne i profesjonalne. Im większa wytrzymałość, tym dłużej posłużą. W celu zwiększenia przyczepności warto wybierać modele zawierające lateks.

Bluza bramkarska i spodenki

Wybierając ubranie dla bramkarza należy mieć na uwadze, że nie może ono być ani zbyt obcisłe, ani za luźne. W tym przypadku lepiej jest też unikać bawełnianej odzieży, która podczas deszczu może przylepić się do ciała i ograniczyć ruchy. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się ubrania wyprodukowane ze sztucznych tkanin. Szczególnie bluza bramkarska musi wyróżniać się najwyższą jakością, by zapewnić komfort poruszania się po boisku zarówno w czasie meczu, jak i na treningu. Dobrze, by posiadała piankę, która wpływa na zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Okrycie wierzchnie

Podczas rozgrzewki niezastąpiony okaże się piłkarski komplet dresowy. Najlepiej wybrać taki, który składa się z rozpinanej bluzy i długich spodni. Bramkarz będzie mógł szybko zdjąć każdy z elementów w razie potrzeby.